Historia

Początki Firmy VIPOL sięgają 1989 roku ze 100% udziałem prywatnego kapitału polskiego.
Zasadniczym przedmiotem działalności firmy, zarejestrowanej w 1990 r. był import odzieży i wyrobów tekstylnych z krajów Dalekiego Wschodu.
Jako niekwestionowany lider w Polsce w imporcie tekstyliów z Tajlandii, Chin i Indonezji, VIPOL dostarczał zarówno na rynek polski jak na rynki zagraniczne odzież dżinsową, bluzki i koszule bawełniane, t-shirty, bieliznę, skarpety, rajstopy, obuwie sportowe.
W latach 1992-1998 większość importowanych przez siebie towarów VIPOL dostarczał do Rosji, gdzie powstało prężnie działające biuro handlowe w Moskwie. W tym samym czasie firma importowała również artykuły AGD, sprzęt gospodarstwa domowego i elektronikę użytkową.
Duża skala importu własnego była powodem powstania dwóch dodatkowych gałęzi działalności: składów celnych i transportu.
Jeden z pierwszych w Warszawie składów celnych, służący początkowo potrzebom własnym, w krótkim czasie stał się jednym z największych w Warszawie usługowych składów celnych, dokonujących obrotu towarowego głównie tekstyliów z zagranicą.
Zaś transport międzynarodowy oparty był o nowoczesny tabor złożony z kilkunastu samochodów ciężarowych typu TIR, naczep kontenerowych i plandekowych.
W 1995 roku VIPOL rozpoczął działalność usługową jako koncesjonowana agencja celna, tworząc magazyny celne i Miejsce Odpraw Celnych. W zakresie tej działalności VIPOL reprezentował przed władzami celnymi interesy wielu firm dokonujących obrotu towarowego na terenie Polski.
Od 1996 roku VIPOL rozpoczął ekspansję na rynku nieruchomości.
Firma  jest  twórcą,  właścicielem  i  administratorem kompleksu  biurowego Vipol Plaza,  zlokalizowanego
w Centrum Warszawy o łącznej powierzchni prawie 20000 m kw.

W latach 1996 – 2009 VIPOL był drugim co do wielkości operatorem na Stadionie Dziesięciolecia. Posiadał prawie pół tysiąca stoisk na terenie i wokół dworca autobusowego Warszawa Stadion.

VIPOL posiada również inne nieruchomości o charakterze użytkowym, którymi administruje.
Jest  również właścicielem ośrodka rekreacyjnego YACHT CLUB MARINA położonego nad Jeziorem Zegrzyńskim w Wierzbicy k/Serocka.
Nieruchomość ta posiada nowoczesny port jachtowy oraz stację paliw, niegdyś działającą pod szyldem Orlen.
VIPOL prowadził również drugą ze stacji paliw w tym rejonie zlokalizowaną w Nieporęcie.

Od 1997 r. VIPOL posiada przedstawicielstwa handlowe w Chinach w Guangzhou (Canton) i Xiamen.
Od 1998 r. działalnością towarzyszącą inwestycjom na rynku nieruchomości stał się import materiałów budowlanych oraz wyrobów z kamienia naturalnego. W swej ofercie handlowej VIPOL posiadał kilkaset zróżnicowanych granitów, piaskowców, marmurów i trawertynów pochodzących z Chin, których był wyłącznym importerem na rynek polski. Oferta zawierała również różne rodzaje kamieni naturalnych pochodzących z Włoch i Hiszpanii.

W 2003 roku Firma uruchomiła swoje przedstawicielstwo w Iraku w Bagdadzie, które prowadziło przez dwa lata z dużym powodzeniem działalność handlową między Chinami, Wietnamem i Irakiem.

Kolejne lata działalności VIPOL-u były okresem stabilizacji, w którym niezależnie od bieżącej działalności w obszarze zarządzania nieruchomościami, dominował import materiałów budowlanych i w konsekwencji spowodował podjęcie aktywności Firmy w zakresie wykonawstwa komercyjnych inwestycji budowlanych. Silny nacisk położony na ten rodzaj działalności zaowocował udziałem VIPOL-u jako wykonawcy szeregu obiektów użyteczności publicznej na terenie kraju. Nasze doświadczenia wykorzystane były przy budowie między innymi Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Hotelu Inter Continental, przebudowy Traktu Królewskiego oraz kilku stacji warszawskiego metra.

Historia aktywności pokazuje, że kontynuowanie zabudowy nieruchomości własnych i oddawanie do użytku kolejnych budynków biurowych, wchodzących w skład kompleksu biurowego Vipol Plaza na warszawskiej Woli i nie tylko, to kierunek w którym VIPOL podąża od lat…