Historia

Początki działalności VIPOL sięgają 1989 roku, zaś Spółka została zarejestrowana 3 sierpnia 1990 roku i od zawsze jest własnością polskiej osoby prywatnej. Zasadniczym przedmiotem działalności był handel międzynarodowy. W latach 90-tych VIPOL był niekwestionowanym liderem w Polsce w imporcie tekstyliów z Tajlandii, Chin, potem Wietnamu i Indonezji, dostarczał zarówno na rynek polski jak i na rynki zagraniczne. W latach 1990-1999 większość importowanych towarów VIPOL dostarcza na rynki wschodnie, gdzie w konsekwencji powstaje biuro handlowe w Moskwie. W tym samym czasie firma importuje również sprzęt gospodarstwa domowego i elektronikę użytkową z Singapuru oraz materiały budowlane oraz wyroby z kamienia naturalnego z Chin.

Duża skala importu własnego oraz silnie rozwinięta działalność handlowa była przyczyną powstania w 1992 roku dwóch dodatkowych gałęzi działalności: składów celnych i transportu międzynarodowego. Jeden z pierwszych w Warszawie, służący początkowo potrzebom własnym, w krótkim czasie zamienia się w jeden z największych w Warszawie usługowych składów celnych, dokonujących obrotu towarowego z zagranicą. Zaś stworzony własny transport międzynarodowy opiera się o najnowszy tabor złożony z kilkunastu samochodów ciężarowych typu TIR.

W 2003 roku VIPOL wyruszył do Iraku z ofertą tekstylną na tamtejszy rynek i był tam obecny aż do 2005 roku.

Kolejne lata działalności handlowej to rozszerzenie importu, tym razem materiałów budowlanych, co w konsekwencji powoduje podjęcie aktywności w zakresie udziału w wykonawstwie komercyjnych inwestycji budowlanych w Warszawie. Silny nacisk kładziony jest na ten rodzaj działalności i szybko skutkuje udziałem w budowie szeregu ważnych obiektów użyteczności publicznej. Nasze doświadczenia wykorzystane zostają skutecznie przy budowie nowego Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Hotelu Inter Continental, przebudowy nawierzchni Traktu Królewskiego, kilku stacji warszawskiego metra oraz wielu innych inwestycji.

W 2010 roku VIPOL zorganizował produkcję w Chinach i dostawy paneli dźwiękochłonnych, wykorzystywanych do dziś przy budowie ekranów wzdłuż dróg szybkiego ruchu w Polsce.

W latach 1996–2009 VIPOL staje się 2. co do wielkości operatorem na terenie wokół Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Posiadał tam wówczas ponad pół tysiąca stoisk handlowych.

VIPOL jest również właścicielem portu i Yacht Clubu MARINA nad Jeziorem Zegrzyńskim k/Serocka. Nieruchomość ta posiadała niegdyś również stację paliw dla jednostek pływających, w kooperacji z PKN Orlen. Aktualnie jest jednym z niewielu miejsc w tym rejonie z lądowiskiem dla helikopterów.

Równolegle do działalności handlowej przedmiotem aktywności gospodarczej były i nadal są własne nieruchomości, głównie o charakterze biurowym. Firma stała się twórcą i administratorem kompleksu biurowego VIPOL PLAZA, zlokalizowanego przy Młynarskiej na warszawskiej Woli. Ten kompleks biurowy stanowi unikalne połączenie bardzo dobrej lokalizacji, eleganckiej architektury i nowoczesnych technologii, docelowo prawie 30000 m2.

Historia aktywności pokazuje, że kontynuowanie zabudowy nieruchomości własnych i oddawanie do użytku kolejnych inwestycji, wchodzących w skład kompleksu biurowego VIPOL PLAZA na warszawskiej Woli, to kierunek w którym VIPOL podąża od lat.

Dlatego pracujemy nad najnowszym projektem ponad 500 mieszkań na wynajem na Woli czyli Vipol Plaza IV.

Nasze doświadczenia i osiągnięcia w handlu międzynarodowym już w 2005 roku zostały docenione przez Polski Klub Biznesu prestiżową nagrodą i przyznaniem tytułu FIRMA ROKU 2005.


PolandUSA